PKN Orlen rozważa nowe emisje obligacji detalicznych i objęcie ich programem lojalnościowym

Według
Orlenu, usuniecie z akcjonariatu EuRoPol Gazu rosyjskiego Gazpromu będzie miało
fundamentalne znaczenie dla interesu publicznego oraz bezpieczeństwa naszego
kraju. „Polska przez całe dekady była uzależniona od dostaw gazu ziemnego z
Rosji. Importu tego surowca” –
twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje,
że Gazprom przez wiele lat wykorzystywał dostawy gazu jako narzędzie nacisków
politycznych wywieranych na Polskę i pozostałe kraje regionu. Jak pisaliśmy w money.pl, Orlen chce wyłącznej kontroli nad System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. Dziś jednym z udziałowców spółki jest Gazprom, który ma w niej 48 proc.

Pozostałe walory nadal będą należeć do grupy Orlen, 48 proc. Za pośrednictwem zależnej firmy Gas-Trading. Dzięki tej
operacji płocki koncern tak naprawdę przejmie jednak całkowitą kontrolę nad EuRoPol
Gazem. Masz prawo żądać, by Twoje dane osobowe podane przy rejestracji w serwisie zostały Ci przez nas wydane w ustrukturyzowanym, nadającym się do odczytu maszynowego i powszechnie używanym formacie. Twoje dane przetwarzamy tylko tak długo, jak to niezbędne – co oznacza, że usuniemy je, gdy zlikwidujesz swoje konto w serwisie Obligacje.pl bądź w inny sposób rozwiążesz z nami umowę o dostęp do serwisu.

Best rusza z ofertą obligacji do 50 mln zł

Jak wskazał, jeszcze 10 lat temu dostawy gazu ziemnego z Rosji stanowiły ok. 80 proc. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez Orlen kontroli nad Systemem Gazociągów hantec markets forex broker-przegląd i informacje hantec rynki Tranzytowych Europol Gaz. Do tej pory spółka posiadała 48 proc. Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

  • Możesz jednak wnieść skargę również do organu nadzorczego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, które jest miejscem Twego zwykłego pobytu, miejscem pracy lub miejscem popełnienia domniemanego naruszenia prawa.
  • Za pośrednictwem zależnej firmy Gas-Trading.
  • Zarówno przychody, jak i zysk całej grupy były niższe kwartał do kwartału (odpowiednio o 29,1 proc. i 23 proc.).
  • Przejmie Orlen – podała spółka w komunikacie.
  • Nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation).
  • Według najnowszych wyników finansowych grupy, Orlen także w 2023 roku notuje zyski, ale jego przychody są niższe, niż można się było spodziewać.

Europol Gaz, na mocy decyzji Ministra Rozwoju i Technologii, zostanie właścicielem akcji tej spółki należących dotychczas do PAO Gazprom. Natomiast zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz SA przejmie ORLEN. Od
ubiegłego roku Polska jest jednak w 100 proc. Nastąpiło
to jednak nie poprzez działania naszego kraju, ale jednostronną decyzję Gazpromu. Wstrzymał dostawy gazu do Polski, co bezpośrednio
było następstwem wydania dekretu przez prezydenta Rosji z 31 marca.

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia

Orlen jest spółką dominującą Grupy Orlen notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednym z udziałowców Europol Gazu jest Gazprom mający 48 proc. Minister Rozwoju i Technologii nałożył zarząd przymusowy na całość akcji Gazpromu w Europol Gazie. Orlen planuje przejąć właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, spółkę Europol Gaz – wynika z informacji zamieszczonej we wtorek na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Reszta znajduje się w rękach innych instytucjonalnych i indywidualnych akcjonariuszy. Twoje dane osobowe przetwarzamy w sposób zautomatyzowany. Dane te mogą być ponadto przetwarzanie przez naszych współpracowników, którzy świadczą usługi na naszą rzecz, w szczególności w zakresie obsługi księgowej, obsługi IT lub hostingu. Po grudniowym wykupie ostatnich detalicznych obligacji Orlenu na Catalyst pozostają złotowe zrównoważone papiery PKN1225 o wartości 1 mld zł oraz zielone euroobligacje PKN0528 o wartości 500 mln euro. Ponadto, na GPW znajdują się też wygasające niebawem papiery spółki celowej Orlenu (OR10623 na 750 mln euro).

Ostatnia publiczna emisja Orlenu już w obrocie

Podjęto je na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia
2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu
agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tzw.
ustawa sankcyjna). Ponadto Orlen, już jakiś czas temu, przekazał prezesowi
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o zamiarze koncentracji
w postaci przejęcia wyłącznej kontroli nad EuRoPol Gazem. Ten, po przeprowadzeniu
postępowania antymonopolowego, wydał stosowaną zgodę 9 października. Minister Rozwoju i Technologii nałożył zarząd przymusowy na całość akcji Gazpromu w Europol Gazie. Resort argumentował swoją decyzję “koniecznością zapewnienia funkcjonowania podmiotu”. Po to, by spółka mogła świadczyć usługi “użyteczności publicznej”, a także wykonywać inne zadania “o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa”.

Sprzeciw ten będzie uzasadniony, jeśli jego podstawą będą przyczyny związane z Twoją szczególną sytuacją. Ustanowiony wobec PAO Gazprom tymczasowy zarząd przymusowy objął wszystkie akcje w Europol Gaz należące do PAO Gazprom i był konieczny dla zapewnienia dalszego funkcjonowania Europol Gaz. To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych osobowych, a także prawo do uzyskania potwierdzenia, czy dane te są przetwarzane. Wyrażenie przez Ciebie zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zakresie jest dobrowolne i nie stanowi warunku założenia konta w serwisie.

PKN Orlen wyemitował 10-letnie obligacje

Niekiedy do giełdowych transakcji dochodzi tylko złotowymi obligacjami PKN1225, ale i ich dostępność dla drobnych inwestorów pozostaje mocno ograniczona przez jednostkowy bundesbank spodziewa się recesji technicznej w niemieckiej nominał sięgający 100 tys. Polska przez całe dekady była uzależniona od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Jeszcze 10 lat temu stanowiły one ok. 80 proc.

Analitycy spodziewali się przed publikacją wyników zysku nieco poniżej tego, co osiągnął w drugim kwartale Orlen (blisko 4,4 mld zł wobec 4,5 mld zł). Ale według prognoz biur maklerskich firma miała osiągnąć blisko 81,3 mld zł przychodów. Tymczasem rzeczywiste przychody Orlenu wyniosły w drugim kwartale 74,6 mld zł.

Kanada wesprze Orlen przy budowie SMR?

W ocenie Orlenu, pokrycie tych wydatków zapewnią osiągane zyski, a także dodatkowe finansowanie dłużne. Warto dodać, że właścicielem polskiego odcinka SGT jest firma System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ w Warszawie, a operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM. Europol Gaz jest właścicielem Systemu Gazociągów Przesyłowych, będącego polskim odcinkiem gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią mierzącego około 4 tys. Km gazociągu biegnącego z Rosji poprzez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej. Orlen chce przejąć pełną kontrolę nad spółką, która jest właścicielem Systemu Gazociągów Przesyłowych, będącego polskim odcinkiem Jamał-Europa.

Twoje dane osobowe gromadzimy jednorazowo, wyłącznie gdy zakładasz konto i/lub dokonujesz zakupu Usług Płatnych w serwisie Obligacje.pl. Możesz również wnieść sprzeciw, jeśli Twoje dane osobowe wykorzystywane były przez nas dla celów marketingu bezpośredniego. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

W tym roku Orlen przeznaczy na wypłaty prawie 6,4 mld złotych. Wysokość dywidendy na jedną akcję wyniesie 5,5 zł – to rekordowy poziom, o 2 zł wyższy, niż w ubiegłym roku. Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy Orlenu jest przewidziana na czwartek 31 sierpnia.

EuRoPol
Gaz, do którego należy polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, ma stać się właścicielem
akcji tej spółki, należących obecnie do rosyjskiego Gazpromu. Tym samym – jak
można zmiana warunków handlowych dla kryptowalut wywnioskować z komunikatu Orlenu – EuRoPol Gaz stanie się właścicielem akcji
własnych, które dadzą mu 48-proc. Udział w kapitale i liczbie głosów na walnym
zgromadzeniu.

Także i taką zgodę możesz cofnąć w każdym czasie, korzystając z odpowiedniej opcji w panelu konfiguracji konta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonaliśmy na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem. Te dane przetwarzamy po to, abyśmy mogli wywiązać się z zawartej z Tobą umowy o świadczenie usług, gdy korzystasz z serwisu Obligacje.pl i decydujesz się na korzystanie z takich usług.

Nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną. Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

„O
specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec
rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. W ten sposób próbowano zmusić część
kontrahentów Gazpromu do prowadzenia rachunków rozliczeniowych w banku
znajdującym się w jurysdykcji Rosji i dokonywania ostatecznej płatności za
surowiec w rublach. Polska odrzuciła takie warunki rozliczenia jako niezgodne z
obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydowała o
regulowaniu płatności według wcześniejszych zasad, czyli w dolarach. Według danych publikowanych ostatnio przez koncern, największym jego udziałowcem jest Skarb Państwa. Ma on niemal połowę (49,9 proc.) akcji tej spółki. Nationale-Nederlanden OFE posiada 5,06 proc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *